Najnowszy numer "Łomaskich stron" - dostępny w archiwum!
 
Początek
O nas słów parę
Jak mieszkamy
Wieści różne
Historia Łomaz
Galerie
Spotkanie kultur
Agroturystyka
Odnośniki
 
napisz do mnie
(Lech)


OSP w Łomazach
stulecie już blisko!

z łomaskim
rodowodem


strona konserwatora
zabytków


Jest już w Łomazach internet drogą radiową! Szczegóły na ww.ferlab.pl
Widok na Łomazy z wieży kościelnej. Kliknij, by powiększyć.


Łomazy to miejscowość we wschodniej Polsce, leżąca na południe od Białej Podlaskiej - spokojny, pełen uroku zakątek. Obszar, na którym mieszkamy, geograficznie nazywa się Zaklęsłością Łomaską, jednak stanowczo nie jest to "dziura w ziemi"! Mamy bogatą przeszłość i całkiem nowoczesną teraźniejszość, a zabudową i układem ulic Łomazy podobniejsze są miasteczku niż wiosce. Bo też kiedyś Łomazy były miastem, znaczącym ośrodkiem regionu.
W XV wieku dwukrotnie odbywały się tu posiedzenia Sejmu. W zamian za gościnność łomazian (i w duchu prowadzonej przez siebie polityki) Kazimierz Jagiellończyk dokonał lokacji miasta Łomazy. W 1566 r., po wykonaniu tzw. pomiary włócznej, Łomazy osadzono na nowo, jako miasto na prawie magdeburskim, z wydzielonym rynkiem i ulicami. Określony wówczas kształt Łomaz ostał się, ogólnie biorąc, do dnia dzisiejszego, zaś główne ulice wciąż biegną tak, jak przed blisko pięcioma wiekami. Dotyczy to na przyklad ulicy Podrzecznej, Budzyń, a także ulic biegnących wokół obecnego parku.
W "Zemście" Aleksandra Fredry Cześnik Raptusiewicz, wywijając szablą, woła do niej tak: He, he, he! Pani barska! Pod Słonimem, Podhajcami, Berdyczowem, Łomazami... Dobrze mi się wysłużyła. Łomazy wzięły znaczący i pozytywny udział w konfederacji barskiej (pod Łomazami zginął Franciszek Pułaski, brat Kazimierza), a nade wszystko w powstaniu styczniowym. Niestety, carskie represje, jakie spadły na nie za udział w narodowych zrywach, spowodowały, że znaczenie Łomaz zmalało, a dzieła zniszczenia dokonał niemiecki okupant: w czasie II wojny światowej.
Unikalnym faktem w naszej historii jest ten, że przez kilka wieków żyli tu obok siebie w zgodzie ludzie różnych wyznań: chrześcijanie (tak rzymscy katolicy, jak i unici), Żydzi i Tatarzy, prowadzący do 1915 roku. w pobliskiej Studziance gminę mahometańską.


Jedna z kwadratu ulic wokół parku.
Nastrojowy park, porośnięty gęstą zielenią.

Diś gmina Łomazy liczy 6 tysięcy ludzi, mieszkających w samych Łomazach oraz w sąsiednich wioskach i przyległych koloniach. Znajdujemy się w niezłej chyba równowadze pomiędzy wciąż widoczną w tutejszym pejzażu historią a wchodzącą szybko nowoczesnością; między zapachem i zielenią lasów a połyskiem cywilizacji. Asfaltowe drogi mamy tu już równe, ale wciąż pozostało nam wiele malowniczych polnych ścieżek.

Chcemy na stronie Łomaz pokazać urodę naszej miejscowości i piękno okolic - spokojnych i cichych. Jest to świetne miejsce m.in. do rozwou agroturystyki. Zajrzyj tu - zapraszamy. Każde zdjęcie na stronie, po kliknięciu na nie, rozwinie się w pełnowymiarowe. Więcej zdjęć znajdziesz w galeriach. Wszystkie działy będą stopniowo uzupełniane. Życzymy miłego wędrowania po tej części Europy :)

 

Niebieski prostokąt pokazuje miejsce, gdzie w Polsce leżą nasze tereny. Kliknij na mapkę, aby zobaczyć je w zbliżeniu.


Zajrzyj na stronę
Urzędu Gminy ŁomazyPoznaj "Czarodziejskie przygody Franka". To piękna książka - nie tylko dla dzieci.Zapraszam na "Ułeczkę"

projekt i wykonanie Lech Zaciura 

web stats stat24         Katalog stron     Katalog Stron www