Początek
O nas słów parę
Jak mieszkamy
Wieści różne
Historia Łomaz
Galerie
Spotkanie kultur
Agroturystyka
Odnośniki
 
kontakt

Od grudnia 2009 Łomaskie Stowarzyszenie Rozwoju wydaje w naszej miejscowości czasopismo (formalnie będące biuletynem) pod tytułem "Łomaskie Strony". "ŁS" ukazują się co miesiąc, staramy się, by były ciekawe pod względem treści i formy.
W tym miejscu znajduje się archiwum "Łomaskich Stron". Każdy numer biuletynu tuż po jego wydaniu można ściągnąć w wersji elektronicznej, w formacie pdf. Wystarczy kliknąć z prawym przyciskiem myszy na miniaturkę strony i wybrać polecenie "Zapisz obiekt docelowy jako..."
Każdy może sobie wydrukować własny egzemplarz lub przeczytać treść z ekranu. Wersja komputerowa ma też tę zaletę, że jest kolorowa. Koszty druku powodują, że papierowe wydania są na razie w części lub w całości czarno-białe.


44 nr "Łomaskich Stron" zawiera m.in. "sprawozdanie powyborcze", w tym pierwsze wystąpienie prasowe nowego wójta gminy Łomazy Jerzego Czyżewskiego. Życzymy mu owocnej pracy, zapału i wsparcia także ze strony mieszkańców Łomaz.
W tym nrze ŁS jest tak wiele wieści, że zamiast streszczać je prosimy pobrać biuletyn i czytać!

43 numer "Łomaskich Stron" przypomni wydarzenia z końca lata, w tym Piknik Rodzinny, dożynki, wspólne inicjatywy mieszkańców naszej gminy. Ale też smutne, jak pożegnanie księdza kanonika Antoniego Bubeły, który odszedł na wieczny spoczynek 23 września 2014r.
Zapraszamy do ściągania i czytania, życząc dobrej pogody.

Nr 42 "Łomaskich Stron" zawiera przegląd aktualnych (6-7/2014) wydarzeń z naszej gminy. Są relacje z Jarmarku Jagiellońskiego i Parafiady. Senator I kadencji M.Trochimiuk kontunuuje wspomnienia, a trener Artur Romaniuk opowiada o sztuce walki taekwon-do, w której zawodnicy z Łomaz święcą triumfy.
Żeby ściągnąć Łomaskie strony, możesz kliknąć też tu :)


"Łomaskie Strony" nr 41 (4-5/2014)

Po przerwie przechodzimy ponownie na częstszy cykl wydawniczy "Łomaskich stron". Numer 41 obejmuje miesiące kwiecień-maj i jest trzecim w 2014 roku.
Podsumowujemy wybory do Parlamentu Europejskiego na naszym terenie. Do tego relacja z obchodów Dnia Dziecka, wspomnienia senatora I kadencji IIIRP Mieczysława Trochimiuka z walki o wolną Polskę, a także podsumowanie wydarzeń sportowych i szkolnych. Zwracamy uwagę na nowy układ pisma.

Żeby ściągnąć Łomaskie strony, możesz kliknąć też tu :)Z lekkim poślizgiem w stosunku do wydania papierowego, zapraszamy do czytania nowego numeru "Łomaskich Stron". Wprawdzie treść w internecie jest ta sama, ale forma kolorowa :) To już 40 nr periodyku, który zapewne znów będzie wychodził częściej - na razie co 2 miesiące.
Klikając na zdjęcie lub ten odnośnik, możesz pobrać Łomaskie Strony w wersji elektronicznej.

"Łomaskie Strony" nr 39 (3/2013)

W przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia, rzec można w wigilię Wigilii zamieszczamy internetową, barwną wersję nowego numeru "Łomaskich Stron". Wersja papierowa (realna :)) dostępna jest już od kilku dni.
Najnowszy numer obejmuje najwazniejsze wydarzenia ostatnich 3 miesięcy, choć sięgamy do wspomnień naprawdę odległych w czasie :) Tym tajemniczym zwiastunem zachęcamy do czytania. Kliknij na zdjęcie lub
tutaj, by pobrać plik.

W żółtozłotej ramce prezentujemy jesienny numer Łomaskich stron. Znajdziecie tu relację z dożynek gminnych i wielu innych wydarzeń, wspomnienie z czasów wojny i współczesne sukcesy sportowe. Obok wywiadu z papieżem znajdziemy tekst radnego powiatowego Romualda Kulawca. Kliknij na okładkę i ściągnij egzemplarz dla siebie.
Żeby ściągnąć Łomaskie strony, możesz kliknąć też ty :)


Choć "Łomaskie Strony" są pismem nieregularnym, to potrafią zaskoczyć numerem specjalnym. Ten na 8 stronach prezentuje relacje: z Dożynek Gminnych, Jarmarku Jagiellońskiego, Pikniku Rodzinnego, a także historię Strażackiej Orkiestry Dętej przy łomaskiej OSP i opis Łomaz ze słynnej Monografii Powiatu Bialskiego autorstwa Bolesława Górnego.
Tu klikamy, ściągamy i czytamy :)

Troszkę wydłużył nam się cykl i z zamiast kwartalnika z Łomaskich Stron wyszedł półrocznik :) Tuż przed Jarmarkiem Jagiellońskim AD 2013 ukazał się37 nr pisma, w którym poostają stałe rubryki, jak tekst radnego powiatowego Romualda Kulawca, tematy sportowe (sukcesy piłkarzy i taekwoondzistów, wspomnienia, spotkania z literaturą i zaległe newsy. Trzymamy formę i zapraszamy do czytania, a jesienią nowy numer! :)
Tu kliknij, by ściągnąć

Bożonarodzeniowy numer Łomaskich Stron z 2012 r. jest zarazem pierwszym wydanym kwartalnie. Za to treść jest bardzo bogata i naprawdę warto zajrzeć do środka. Mamy dużo dobrych wiadomości z różnych dziedzin. Proszę klikać, ściągać i oglądać! :)

Dopiero w połowie października zamieszczamy internetową wersję Łomaskich Stron z września 2012. Przyczyny tego są obiektywne. Pismo staje się też czasowo kwartalnikiem. Żeby osłodzić ten ostatni fakt, będziemy starali się częściej aktualizować stronę Łomazy w Europie.
A najnowszy nr Łomaskich Stron zdominowały dożynki i obszerna relacja z nich

Zapraszamy do czytania!

Łomaskie Strony z sierpnia 2012 roku to przede wszystkim dwa duże tematy: 70. rocznica wymordowania Żydów łomaskich, które to zdarzenie podejmujemy możliwie najwszechstronniej. Drugim tematem są gminne dożynki - w ubiegłym roku nie odbyły się, w tym - udały się w dwójnasób! Poza tym w numerze stałe rubryki.
Zapraszamy do pobierania i czytania!

Wśród zawartości lipcowego numeru, obok relacji z imprez, są porady: radnego powiatowego Romualda Kulawca w sprawie ubezpieczeń, zaś ks. Piotra na temat niebezpieczeństw ze strony sekt – zwłaszcza w okresie letnim. Oba tematy – ciała i ducha – uzupełniają się na łamach „Łomaskich Stron”. Pamięta o nas ks. Mariusz, który przysłał korespondencję z Rzymu – nasz rzymski korespondent, rzec można! :).
Prosimy o ściąganie i czytanie! :)

W czerwcu Łomaskie Strony są bogatsze graficznie, a to za sprawą relacji z Pikniku Rodzinnego i rozwiązania konkursu fotograficznego. Jest też relacja z Dnia Matki, wracają "Zapiski Radnego", a w części wspomnieniowej historię Bielan pióra Mieczysława Trochimiuka.
Prosimy o ściąganie i czytanie! :)

Majowy numer Łomaskich Stron zamieszczamy w internecie dopiero w środku czerwca, za co przepraszamy i obiecujemy poprawę. Numer zdominowały wydarzenia, zarówno te "ogólne", jak i związane z obchodami Dnia Flagi Narodowej. U progu laga gmina Łomazy nie może narzekać na brak nudy - polecamy przekonać się!
Wystarczy ściągnąć numer

30 numer to mały jubileusz Łomaskich Stron. Tym razem jako główną atrakcję numeru polecamy konkurs fotograficzny z atrakcyjnymi nagrodami. Powyżej szczegółowy regulamin. Polecamy też pozostałe artykuły - w tym o sukcesach naszej taekwondzistki! :) Dużo konkursów i zawodów - i nagród. Przeczytajcie sami!

Wiosna i Wielkanoc. To już trzecie święta Wielkanocne, w które Łomaskie Strony towarzyszą mieszkańcom naszym mieszkańcom i czytelnikom rozsianym po świecie. Serdecznie wszystkich pozdrawiamy i polecamy kolorową wersję pisma, a w nim aktualności, teksty poradnikowe (kolektory!) i hirtoryczne. Proszę ściągać i czytania!

W zimowo-przedwiośnianym numerze Łomaskich Stron, czyli lutowym :) polecamy piękną galerię zimowych zdjęć naszych okolic. Poza tym w numerze 28 wszystkie stałe rubryki - i niestałe też! :) Zapraszamy do ściągania i czytania!

Zaczyna się luty, a my dopiero przedstawiamy styczniowy numer Łomaskich Stron w wersji elektronicznej. Bardzo przepraszam za poślizg. Zamiast skrótu z lutowego numeru informacja: otóż zapraszamy do redagowania pisma nowych współpracowników - w tym młodzież! Bierzcie sprawy w swoje ręce, a pismo będzie zgodne z oczekiwaniami wszystkich czytelniiuków.

Pod sam koniec roku,"rzutem na taśmę, zamieszczamy grudniowy numer Łomaskich Stron w wersji elektronicznej. Koniec roku to czas refleksji i oddechu od spraw bieżących, przeważają więc teksty dotyczące duchowości, kultury, historii.
Zapraszamy do ściągania i czytania!

Przepraszam za opóźnienie w zamieszczeniu internetowego wydania Łomaskich Stron. Dziś. Internetowe wydaine numeru listopadowego,, a jutro grudniowy :)
"Na pokładzie" tak wiele materiałów, że tym razem ograniczęsię do informacji, iż plik
internetowy ma wielkość 6 megabajtów. :)


I już mamy październik. Internetowe wydaine Łomaskich stron zawiera stałe rubryki, a nowością jest Forum Czytelników (czekamy na listy!). Polecamy też pasjonującą relację Jarka Sucharzewskiego, który heroicznie i w pięknej sprawie uczestniczył w Maratonie Warszawskim.
Zapraszamy do lektury!

Plik internetowy ma wielkość 4 megabajtów.


Wrześniowe Łomaskie strony ukazują się w wersji cyfrowej ukazuje się ponownie z opóźnieniem. Przepraszamy i do czytania zapraszamy! Na dobre zadomowił się na naszych łamach ks. Piotr, radny Kulawiec nadal przekazuje pożyteczne informacje, a dr Szudejko kontynuuje historię parafii. Rewelacją jest "dziennik Podlasiaka" - pierwszy numer zapowiada dalsze atrakcje. Mieszane uczucia wzbudza Festiwal Piosenki Chrześcijańskiej - artystycznie dobry, ale frekwencja była do kitu. Czy warto zatem organizować trzecią edycję imprezy...?
Plik internetowy
ma wielkość 7 megabajtów.


Wersja internetowa sierpniowych Łomaskich Stron ukazuje się we wrześniu, za co bardzo przepraszam. Wersja papierowa była o czasie, więc mam nadzieję, że nikt z naszych Czytelników nie przegapił ważnych iweści. A są tu wiadomości i stałe rubryki: Radny Kulawiec, ks. Piotr Łyczewski, dyr Romuald Szudejko, wraca też z wierszami p. Anna Mikiciuk, a p. Mieczysław Trochimiuk ze wspomnieniową prozą. Plik internetowy ma wielkość 11 megabajtów.


W lipcowym numerze Łomaskich Stron są relacje z minionych imprez: Pikniku Rodzinnego, obchodów 100-lecia kościoła, Jarmarku Jagiellońskiego. Korespondencję z Włoch przesyła nasz niedawny wikariusz ks. Mariusz Świder, zamieszcza także tekst nowy wikariusz, ks. Piotr Łyczewski. Teksty radnego Kulawca, historia parafii Łomazy i opowiadanie laureatki w konkursie literackim dopełniają lipcowy numer, który ma wielkość 11 megabajtów.


W czerwcu 2011 w Łomaskich Stronach znajdziesz dużo różnorodnych tekstów. Ciąg dalszy historii parafii Łomazy w obchody 100-lecia budowy kościoła. Ks. Mariusz Świder rozstaje się z nami - prosto z Łomaz wyjeżdża na studia do Rzymu! Żegnamy też gimnazjalistów z trzecich klas, a nawet dawną restaurację "Parkową" :)Po dawnemu jest radny Kulawiec, sport łomaski w wydaniu dziewcząt odnosi sukcesy, a Sławek Hordejuk przypomina sylwetkę kolejnego lotnika naszej ziemi. Ściągać, czytać i podziwiać w kolorze! Plik ma wielkość 9megabajtów.


Majowy nr "Łomaskich Strona" ukazał się już w czerwcu 2011, co wynikło z awarii sprzętu. Pod względem treści nie jest mniej obszerny niż poprzedni i będziemy starali się trzymać jakości, a i pod względem terminu także się poprawić! Rozpoczynamy cykl historii parafii rzymskokatolickiej w Łomazach i drukujemy opowiadanie laureatki konkursu literackiego. Bardzo dużo jest informacji - sporo się dzieje. Numer 5/2011 "Łomaskich Stron" w wersji internetowej ma wielkość 8 megabajtów.


Kwietniowy nr "Łomaskich Strona" stoi pod znakiem świątecznych klimatów, a więc życzeń i refleksji wielkanocnych. Polecamy ciekawy wywiad z ks. Wacławem Hryniewiczem. Znajdziemy też wiele tekstów na inne tematy: sztuka, sport, życie codzienne. Publikujemy 7 finalistów w pierwszym konkursie literackim na opowiadanie! Numer 3/2011 "Łomaskich Stron" w wersji internetowej ma wielkość 6 megabajtów.


W marcu w "Łomaskich Stronach"- mają znajdziemy artykuł o kolejnej zdolnej malarce z naszych stron - Agnieszce Wołosowicz, - poznamy informacje z życia gminy, w tym pierwsze zestawienie rocznego przyrostu ludności w miejscowościach Gminy Łomazy. Zamieszczamy też przedwojenną wojskową mapę Łomaz i okoiic - prawdziwa gratka! Stałe artykuły ks. Mariusza i radnego Romualda Kulawca. Zapraszamy do lektury! Numer 3/2011 "Łomaskich Stron" w wersji internetowej ma wielkość 15 megabajtów."Łomaskie Strony" nr 16 (2/2011)

Lutowe "Łomaskie Strony" - mają 12 stron zamiast 8, a więc mieścimy więcej treści i jest ona bardziej urozmaicona. Na pierwszej stronie żegnamy abp Józefa Życińskiego, a wewnątrz zamieszczamy artykuły o: bohaterze z powstania styczniowego A. Szaniawskim, prezentujemy malarkę Urszulę Lewkowicz i dzielnych wolontariuszy z Łomaz. Artykuły prezentują: ks. Mariusz, radny Kulawiec, eSHa, Gwizdek, a Lech Zaciura powraca opowiadaniem. Słowem: stałe rubryki i fotoreportaże - wszystko się miesci! Numer 2/2011 "Łomaskich Stron" w wersji internetowej ma wielkość 9 megabajtów."Łomaskie Strony" nr 15 (1/2011)

W styczniu w "Łomaskich Stronach" - kolędujemy pod szopką, spędzamy ferie w GOK-u i rywalizujemy w konkursie o najpiękniejszą choinkę. Radny powiatowy udziela dalszych informacji o zachowaniu na drodze, a Słąwomir Hordejuk przypomina postać lotnika z Łomaz. Fed i Gwizdek wracają w duecie. Słowem - dzieje się w Łomazach niemało! Numer styczniowy "Łomaskich Stron" w wersji internetowej ma wielkość 9 megabajtów."Łomaskie Strony" nr 14 (12/2010)

W grudniu w "Łomaskich Stronach" wiele tekstów na temat Bożego Narodzenia, inauguracja Rady Gminy, życzenia świąteczne od duchownych, władz i redakcji. Podsumowanie akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, Andrzejki. Powraca historia Huszczy i felieton Gwizdka. Przeczytasz także tradycyjny felieton radnego Romualda Kulawca. W dziale Na sportowo przeczytasz o sukcesach sekcji Taekwon-do w Łomazach.
Plik ma wielkość 7megabajtów."Łomaskie Strony" nr 13 (11/2010)
W tym numerze "Łomaskich Stron" przedstawiamy wyniki wyborów samorządowych w naszej gminie i zapowiadamy akcję "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę".
13 nr pisma zbiega się z rocznicą założenia go i rozpoczęcia pracy przez nowy zarząd Łomaskiego Stowarzyszenia Rozwoju. Przedstawiamy kalendarium ostatniego roku. Ponadto artykuły:
ks. Mariusz Świder pisze o Adwencie, zaś radny (ponownie wybrany) Romuald Kulawiec o słupach energetycznych. Sławomir Hordejuk wspomina lotnika z Łomaz Feliksa Kunkę, a Jarosław Sucharzewski podsumowuje jesienną rundę Niwy. Wyborcze "Po Trochu" i zapowiedź, że Wielki Brat czuwa w parku i okolicach!
Plik ma wielkość 7megabajtów.


"Łomaskie Strony" nr 12 (10/2010)
W październikowym numerze "Łomaskich Stron" zaduszkowe refleksje ks. Mariusza Świdra, wywiad z radnym powiatowym Z. Kozysą, Długosz o Łomazach w opracowaniu M. Trochimiuka, stałe rubryki: wydarzenia, sprawozdania z meczów Niwy (drużyny żeńskiej i męskiej!), felietorny radnego powiatowego R. Kulawca, a także FED-a i Gwizdka, "Po Trochu".
Plik ma wielkość 5 megabajtów.


"Łomaskie Strony" nr 11 (9/2010)
Zapraszamy do wrześniowego nru "Łomaskich Stron". W nim
ks. Mariusz o potrzebie ślubu kościelnego, radny R.Kulawiec o okazjach zyskania funduszy unijnych, T.Jeruzalski pisze cd. historii Huszczy, a Anna Mikiciuk zaprasza wierszami na Dzień Seniora. Felietony nowych wspólpracowników: Feda i Gwizdka, relacje ze sportu i innych wydarzeń. Zaproszenie na Warsztaty Garncarskie, grzybowe "Po Trochu".
Plik ma wielkość 10 megabajtów.


"Łomaskie Strony" nr 10 (8/2010)
Sierpniowy numer "Łomaskich Stron" zawiera między innymi:
relację z Gminnych Dożynek, Dni Kultury Tatarskiej w Studziance i Dożynek Powiatowych. Pożegnaliśmy regionalistę Wacława Szudejkę. Kolejny artykuł przedstawił radny powiatowy Romuald Kulawiec.
Plik z biuletynem ma wielkość 9 megabajtów
.


"Łomaskie Strony" nr 9 (7/2010)
Lipcowy numer "Łomaskich Stron" zawiera między innymi:
relację Festiwalu Piosenki Chrześcijańskiej, relację z Jarmarku Jagiellońskiego, prezentację sylwetki nowego wikariusza ks. Mariusza Łukasza Świdra, informację o finale akcji "Pomóż Dzieciom Przetrwać Powódź", relację z festynu w Lubence i inicjatyw KGW w Dubowie. Esej Ryszarda Bieleckiego i przemyślenia radnego powiatowego Romualda Kulawca, a także "Po Trochu".
Plik z biuletynem ma wielkość 9 megabajtów
.


"Łomaskie Strony" nr 8 (6/2010)
Zapraszamy do czytania czerwcowego nru "Łomaskich Stron". W nim między innymi:
relacja z akcji "Pomóż Dzieciom Przetrwać Powódź", relacja z Pikniku Rodzinnego 13.06.2010., wyniki I tury wyborów prezydenckich w gminie Łomazy i inne wydarzenia (Turniej wsi w Studziance, medal dla ks. Bubeły, Dzień Dziecka w Huszczy). Poza tym Dzieje Huszczy cz. 3, Zapiski radnego, Jarmarki Jagiellońskie w Łomazach, "Po Trochu".
Plik z biuletynem ma wielkość 10megabajtów
.

"Łomaskie Strony" nr 7 (5/2010)
W numerze informacje o przystąpieniu Łomaz do akcji "Pomóż Dzieciom Przetrwać Powódź", w środku nr galeria zdjęć z Pikniku Familijnego z 13.06.2010.
(wielkość pliku 6 megabajtów)

"Łomaskie Strony" nr 7 (5/2010)
W numerze m.in: Dzieje Huszczy cz.2, kolejne wiersze Ryszarda Bieleckiego, zdarzyło się... katastrofa Stukasa pod Łomazami cz.2, Jak nam się mieszka w Łomazach?, dwie strony wydarzeń, PoTrochu..
(wielkość pliku 7 megabajtów)

"Łomaskie Strony" nr 6 (4/2010)
W numerze m.in: wspomnienie o Stanisławie Danielaku, kierowniku szkoły w Łomazach, Dzieje Huszczy cz.1, wiersze Ryszarda Bieleckiego, zdarzyło się... katastrofa Stukasa pod Łomazami cz.1, kto nie płaci abonamentu RTV, Wydarzenia, PoTrochu..
(wielkość pliku 5 megabajtów)

"Łomaskie Strony" nr 5 (3/2010)
W numerze m.in: Wydarzenia, Gmina Łomazy w liczbach, indiańska wioska w GOK-u, Łomaska Orkiestra, refleksje po igrzyskach w Vancouver, Rodem stąd: ks. prof. Wacław Hryniewicz, reportaż z Łomaz sprzed... 28 lat.
(wielkość pliku 5 megabajtów)

"Łomaskie Strony" nr 4 (2/2010)
W nrze m.in.: wywiad z wójtem Waldemarem Droździukiem, informacja o budżecie Gminy Łomazy na 2010 r., krajobrazy łomaskie, "Zimowe strofy" Klary, opowiadanie Lecha z życia karmnika, stałe rubryki (Wiadomości, Po trochu)
(wielkość pliku 8 megabajtów)


"Łomaskie Strony" nr 3 (1/2010).
W numerze m.in.: zdjęcia świątecznych iluminacji przydomowych, szopka w Łomazach i kolędowanie przy niej, wiersze Klary, opowiadanie Lecha Zaciury pt.:"Bałwan", rubryki Wieści, Po trochu.
(wielkość pliku 7 megabajtów)


"Łomaskie Strony" nr 2 (2/2009).
Na 12 stronach: życzenia świąteczne, "Miejsce trzech wyznań", sprawozdanie z akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, ocalić od zapomnienia: łomascy Strzelcy, wiadomości, Po trochu.
(wielkość pliku 9 megabajtów)

"Łomaskie Strony" nr 1 (1/2009)
Pierwszy numer "Łomaskich stron" liczył 4 strony i zawierał wspomnienie o ks. Adolfie Wlaźlackim, zapowiedź akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę oraz plan zagospodarowania Placu Jagiellońsiego, rzut parku.
(wielkość pliku 8 megabajtów)Niebieski prostokąt pokazuje miejsce, gdzie w Polsce leżą nasze tereny. Kliknij na mapkę, aby zobaczyć je w zbliżeniu.
projekt i wykonanie Lech Zaciura